Kostaryka. Proces kupna nieruchomości w 4 krokach
- karina lapawa
- 22 gru 2021
- 3 minut(y) czytania
Zaktualizowano: 10 lip 2022
Podczas kupna nieruchomości w Kostaryce, warto pamiętać, że proces ten jest dość uregulowany. Składa się on z 4 głównych punktów.
1. Weryfikacja nieruchomości
Zajmuje się tym: agent nieruchomości.
Do obowiązków agenta nieruchomości należy przede wszystkim upewnienie się, że nieruchomość:
Jest oficjalnie zarejestrowana w “Informe Registro” (czyli rejestrze dokumentów nieruchomości gdzie nadany jest nieruchomości indywidualny numer). Znajdują się w nim: numer nadany nieruchomości, dane o adresie, właścicielu, informacje o pożyczce wziętej na nieruchomość i jej statusie, oraz ewentualnych problemach legalnych.
Posiada “Plano Catastro” (czyli plan architektoniczny nieruchomości).
Nie jest zadłużona. Głównie chodzi tu o media jak woda, elektryczność itp. Zazwyczaj na czas sprzedaży nieruchomości media zostają zablokowane do momentu zarejestrowania ich na nowego właściciela.
2. Plan przestrzenny
Zajmuje się tym: kupujący.
Dodatkowo kupujący może zweryfikować plan przestrzenny miasta (“municipality”). Każde miasto posiada jednak indywidualny system, który często można zweryfikować online lub bezpośrednio w urzędzie. Pomaga on zrozumieć jakiego typu zabudowa jest planowana w rejonie.
3. Negocjacje pomiędzy kupującym a sprzedającym
Zajmuje się tym: agent nieruchomości.
Agent nieruchomości pośredniczy także w negocjacjach. Zazwyczaj możliwe jest wynegocjowanie upustu wysokości 5%. Nie jest to jednak regułą, jednak warto próbować.
4. Podpisanie kontraktu pomiędzy sprzedającym a kupującym
Zajmuje się tym: notariusz, często z udziałem agenta nieruchomości
Warto wspomnieć, że w procesie podpisywania umowy możliwe są trzy rodzaje kontraktów:
Wstępna rezerwacja nieruchomości -to opcjonalne porozumienie, które rezerwuje nieruchomość na 1-2 tygodnie. Zazwyczaj towarzyszy mu zwrotna kaucja.
Rezerwacja nieruchomości- jest także opcjonalna. Rezerwuje nieruchomość na 60-90 dni. Powiązana jest z bezzwrotną opłatą rezerwacyjną, która stanowi procent od wartości nieruchomości i zazwyczaj jest negocjowana (w zależności gdzie nieruchomość się znajduje, może to być od 10-15%).
Kontrakt kupna nieruchomości- jest obowiązkową formą porozumienia pomiędzy kupującym a sprzedającym. Podpisanie kontraktu odbywać się powinno w obecności notariusza. Zazwyczaj najdogodniejszym miejscem jest bank, gdzie opłata za nieruchomość jest wykonywana w obecności sprzedającego i notariusza. Alternatywnie podpisać umowę można w biurze nieruchomości lub u notariusza. Jednak w sytuacji, w której podpisanie umowy odbywa się poza bankiem, należy dostarczyć tzw. “cheque de gerencia", czyli dokument potwierdzający, że przelew znajduje się w drodze do sprzedającego.
Warto pamiętać, że koszt notariusza i podatek od nieruchomości, wynoszą łącznie około 3-3.5% kosztu nieruchomości. Koszt ten ponosi kupujący. Są to opłaty standaryzowane i zależą od wartości nieruchomości.
Dodatkowo warto rozważyć...
1. Wizyta w Kostaryce
Należy zaplanować loty do Kostaryki. Zakup nieruchomości może się odbyć jedynie w obecności kupującego, jak i sprzedającego, a także notariusza. Ponadto oczywiście warto nieruchomość zobaczyć osobiście. Agent nieruchomość może też przygotować kilka ofert na czas przyjazdu. Obywatele Polski nie potrzebują wizy na przyjazd do Kostaryki, a przebywać w niej mogą w celach turystycznych do 90 dni. Zakupu nieruchomości można dokonać w czasie wyjazdu turystycznego (rezydencja nie jest konieczna). Aktualne informacje znajdują się na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
2. Konto bankowe
Chociaż w dzisiejszych czasach możliwe są najróżniejsze formy przelewów międzynarodowych, podczas procesu kupna nieruchomości bank sprzedającego może zażądać form weryfikacji płatności (np. potwierdzenia skąd pochodzi przelew). Wszystko zależy od banku, ale przy większych kwotach płynących z zagranicy możemy się tego spodziewać. Może to okazać się skomplikowane i czasochłonne w momencie podpisania umowy kupna.
Dlatego najprostszym rozwiązaniem jest założenie konta bankowego w Kostaryce. Będzie ono przydatne także do rozliczania opłat za nieruchomość.
Może być to konto w dolarach amerykańskich, w "colonie" (lokalnej walucie), lub obu walutach. Zazwyczaj kostarykańczycy posiadają oba konta: w dolarach na oszczędności oraz kolones do codziennych transakcji. Większość transakcji za kupno nieruchomości odbywa się także w dolarach. Wszystko zależy od sprzedającego i danej oferty. Konto będzie potrzebne do uiszczania wszelkich opłat, czy pobierania opłaty za wynajem.
Rozważając jakie konto otworzyć warto wziąć pod uwagę, że przelewy z zagranicy do Kostaryki na konto walutowe mogą ( zazwyczaj są) obciążone dodatkowymi opłatami za przewalutowanie. Opłaty te są niekiedy niższe w przypadku kiedy przelew dokonywany jest na konto w walucie lokalnej: "colon".
Do założenia konta potrzebny jest z reguły paszport i wiza, ale w przypadku obywateli Polski wiza nie jest potrzebna. Polacy mogą przebywać w Kostaryce do 90 dni.
Obecnie istnieją także korzystne formy przesyłu pieniędzy jak Wise, czy Revolut. Należy wcześniej sprawdzić te możliwości z kostarykańskim bankiem. Zdarza się, że bank pobiera dodatkowe opłaty np. za przewalutowanie. Mimo wszystko może być to najkorzystniejsza i najszybsza forma przelewu pieniędzy z Polski (lub innego kraju) do Kostaryki. Dla przykładu transfer kwoty z Europy do Kostaryki może zająć 1-2 dni, gdy w przypadku tradycyjnego przelewu bankowego może to zająć 1-2 tygodnie.
Doradzić tutaj może agent nieruchomości mający doświadczenie w licznych transferach zagranicznych dla obcokrajowców.
3. Rezydencja
Choć nie jest ona konieczna do zakupu nieruchomości, to posiadanie nieruchomości wartej powyżej $150 000 ułatwia aplikację o rezydencję.

Photo by Denys Sudilkovsky on Unsplash
Comments